Zabiegi
Nasza przychodnia oprócz udzielania podstawowej opieki zdrowotnej, wprowadziła kilka zabiegów m.in.
- usługi medycyny estetycznej (osocze, kwas hialuronowy)
- osocze bogatopłytkowe
- usuwanie zmian skórnych
- leczenie odleżyn
Wszystkie zabiegi są wykonywane w naszej przychodni po wcześniejszym umówieniu się. Zabieg wykonuje doktor Tomasz Kardacz, który posiada certyfikaty uprawniające do wykonywania powyższych zabiegów.
Medycyna estetyczna
Kwas hialuronowy (HA), dzięki temu, że posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, zapewnia nam jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Co ciekawe, tylko jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Dodatkowo może on również łagodzić stany zapalne. Z wiekiem jednak jego ilość w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety około 25 roku życia, albo te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę.
Kwas hialuronowy wstrzykiwany w miejscu powstania zmarszczek likwiduje wgłębienia, wypełnia je, napręża skórę oraz uelastycznia włókna kolagenowe i elastynowe. Za pomocą kwasu hialuronowego najłatwiej przebiega likwidacja zmarszczek mimicznych. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczne i daje natychmiastowe, długotrwałe efekty estetyczne.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym staje się coraz bardziej popularne wśród pań, które pragną zachować młody wygląd - nie tylko twarzy, ale także szyi, dekoltu i dłoni. Partie twarzy, które można nakłuwać zastrzykami z HA, to:
· poziome zmarszczki czoła,
· zmarszczki gładzizny,
· linia brwi,
· zmarszczki okołooczodołowe,
· dolina łez,
· nos,
· policzki,
· fałdy wargowo-nosowe,
· kontur ust i usta,
· zmarszczki śmiechowe,
· broda.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze stosuje się zarówno w medycynie estetycznej, jak i do leczenia kontuzji stawów oraz leczeniu odleżyn. Przed wykonaniem wstrzykiwań, lekarz medycyny estetycznej musi pobrać od pacjentki około 8 ml krwi. Następnie musi oddzielić erytrocyty (czerwone krwinki) od osocza zawierającego płytki krwi. Lekarz wykorzystuje wówczas specjalistyczną wirówkę zawierającą odpowiedni jałowy żel – dzięki temu zachodzi rozdział krwinek od osocza zawierającego trombocyty (płytki krwi).
Dzięki zabiegowi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego możliwe jest spłycenie zmarszczek z miejsc takich jak: okolice oczu (usuwanie tzw. kurzych łapek); okolice czoła; policzków; nosa i okolic ust. Stosuje się również w walce z bliznami po trądziku.
PRP jest coraz powszechniej stosowane w leczeniu uszkodzeń narządu ruchu, a także w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Standardowo używane jest w terapii tendino i entezo – patii, uszkodzeń brzuśców mięśniowych, trudno gojących się ran, zmian zwyrodnieniowych stawów i opóźnionego zrostu kostnego.
Leczenie odleżyn
Leczenie odleżyn stanowi poważny problem, szczególnie wobec narastającego starzenia się naszego społeczeństwa. Duża cześć chorych leżących, przewlekle unieruchomionych w łózkach, pomimo stosowania najstaranniejszej opieki, niestety choruje na odleżyny.Istotnym wskaźnikiem oceny pracy ośrodków jest ilość chorych leżących z odleżynami na oddziale. Do zadań lekarza rodzinnego należy opieka nad chorymi przewlekle w Domach Pomocy Społecznej. Leczenie odleżyn stanowi jedne z najpoważniejszych problemów z jakimi lekarze i pielęgniarki oraz przede wszystkim opiekunowie spotykają się w codziennej praktyce.Przewlekłe rany (lub owrzodzenia) są ubytkami w skórze, które nie goją się samoistnie, wymagają długiego czasu leczenia i okresowo nawracają. Autologiczne osocze bogatopłytkowe (PRP, ang. protein rich plasma) wykazuje potencjalne działanie lecznicze z uwagi na obecność fibryny (substancja produkowana w wątrobie, która przyczynia się tworzenia skrzepu krwi) i wysoką zawartość czynników wzrostu, które jak się powszechnie uważa sprzyjają leczeniu.